Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks - Ainārs Pastars!

Raksta attēls - Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks - Ainārs Pastars!

25.09.2020 / Parmuziku.lv

Turpinot iesākto tradīciju, iepzīstināt sabiedrību ar Latvijas mūzikas industrijā strādājošajiem speciālistiem, šajā reizē gribam pievērsties - gaismai!

Viņš nav nedz mistiska būtne, nedz izredzētais, tomēr gaismu spēles un tās nozīmi modernajā pokultūrā viņš saprot, iespējams, visslabāk! Gaismu mākslinieks ar iespaidīgu pieredzi saviem jaunajiem gadiem un spirgtu enerģiju, iepazīstieties - Ainārs Pastars!

Ainārs Pastars/34 gadi/ gaismu mākslinieks, gaismu iekārtu izstrādes inženieris.

Kur esi dzimis, uzaudzis, kur mācījies?
Esmu bērnību pavadījis Pierīgā un, sākot skolas gaitas, pārcēlos uz Rīgu. Mācījos Rīgas 94. vidusskolā (tagad Rīgas Ziepniekkalna vidusskola) un studēju RTU Elektroniku - pēc profesijas esmu elektronikas inženieris.
 
Darba pieredze un darba vietas.
Kā gaismu mākslinieks darbojos no 2005. gada, veidojot gaismu un skatuves dizainu grupu koncertiem. Esmu sadarbojies ar tādiem Latvijas mūziķiem kā Instrumenti, Prāta Vētra, Carnival Youth, The Sound Poets, Gustavo, Astro’n’out un citiem. 2019. gadā uzsāku sadarbību ar grupu “Mumiy Troll”, veidoju gaismu un skatuves dizainu arēnu koncertiem un vasaras festivāliem.
Nesen radās iespēja izmēģināt ko jaunu - pirms gada veidoju gaismas baletam “(Ne)stāsti man pasakas” un šogad baletam “Gubju ezers”.

No 2010. gada ikdienas pamatnodarbošanās ir skatuves gaismu iekārtu izstrāde SIA “Kompānija NA”. Gadu gaitā esam spējuši radīt gaismekļus, ko lieto visā pasaulē - mūsu iekārtas redzamas gan uz Foo Fighters, Beyonce, Bruno Mars, Taylor Swift un citu mākslinieku skatuvēm, gan daudzos ASV TV šovos un pat Oskara balvu ceremonijā.

Pastāsti par saviem pienākumiem profesionālajā jomā, kā varam Tevi nosaukt?
Būtībā man ir divas nodarbošanās - gaismu mākslinieks un gaismu iekārtu izstrādes inženieris.
Kā gaismu mākslinieks palīdzu mūziķiem radīt koncertu vizuālo noformējumu, sākot ar skatuves dizainu un beidzot ar darbu pie gaismu pults koncertā.
Savukārt, strādājot pie gaismas iekārtu izstrādes, lieku lietā gaismu mākslinieka darbā gūto pieredzi, lai radītu gasimekļus, kas tirgū vēl nav pieejami vai ir tehniski pārāki par pieejamajiem. Jāpiezīmē, ka tas ir komandas darbs un katrs iesasitītais sniedz savu pienesumu.
 
Kā nonāci līdz šādam darbam?
Izklaides industrijas sfērā sāku darboties jau skolas laikā - sāku ar skolas radio, skaņas nodrošināšanu skolas pasākumiem, diskotēkām, koncertiem, bet, laikam ejot, sapratu, ka vairāk tomēr interesē gaisma un pārorientējos uz gaismošanu. Tā kā ļoti patīk mūzika, tieši koncerti bija mana pamatspecialitāte.
Turpināju darboties vairākās tehniskā nodrošinājuma kompānijās, līdz 2010. gadā sapratu, ka vēlos likt lietā savu izglītību un apvienot to ar gaismošanu - sāku strādāt “Kompānija NA” kā elektronikas inženieris, izstrādājot skatuves gaismu iekārtas.
Pēdējo 10 gadu laikā kopā ar “NA” kolēģiem izdevies radīt vairākus starptautiski atzītus un apbalvotus gaismekļus, kurus šobrīd lieto teju visi pasaules mūzikas grandi.
Lai arī gaismošana vairs nav mana ikdienas pamatnodarbošanās, tā man joprojām ļoti patīk, un ar prieku turpinu sadarboties ar mūziķiem, radot koncertus gan Latvijā, gan citur pasaulē.
 
 
No kā sastāv Tava ikdiena?
Kad darbojos kā gaismu mākslinieks, manos pienākumos ir radīt skatuves dizainu, sagatavot gaismu partitūru un darboties pie gaismu pults koncertos.
Lai arī sākotnējas dizaina idejas skicēju ar roku, rezultātā nepieciešami precīzi rasējumi, lai ieplānoto realizētu dzīvē, tāpēc lietojam speciālas 3D dizaina programmas.
Sagatavot gaismu partitūru bieži vien ir izaicināšokais no uzdevumiem - vēlos, lai gaisma papildinātu mūziku un veids kā to izdarīt katrai dziesmai ir atšķirīgs. Dažreiz ideja rodas pirmo reizi dzirdot dziesmu, bet bieži nākas klausīties atkārtoti un gaidīt, kad atnāks mūza.
Vislielāko gandarījumu rada darbs koncertos - būt daļai no koncerta un sajust skatītāju pozitīvo enerģiju ir visa ieguldītā darba vērts.
Visā šajā procesā netrūkst izaicinājumu un arī termiņi bieži vien liek strādāt garas virsstunas, lai sasniegtu plānoto.
Savukārt izstrādājot gaismu iekārtas, pamatā darbojos pie elektronikas izstrādes un programmatūras. Kā gaismu mākslinieks saprotu, ko citi sagaida no iekārtas un, kas to padarītu pārāku par citām - tas palīdz radīt konkurētspējīgu produktu.
 
Ar kuru no padarītajiem darbiem/projektiem lepojies visvairāk?
Pēc katra padarīta darba ir gandarījuma sajūta, gan darbojoties kā gaismotājam, gan redzot kā pasaules līmenī strādā mūsu radītie gaismekļi.
Pēdējais, ko varētu izcelt, ir grupas “Instrumenti” koncerts Daugavas stadionā 2019. gada augustā - tajā darbojos gan kā gaismu mākslinieks, gan veidoju scenogrāfiju. Turklāt liela daļa skatuves noformējuma bija tieši pašu radītie gaismekļi.
 
 
Kādi ir lielākie, biežākie ikdienas darbā sastopamie izaicinājumi?
Tīri tehniski gan gaismu māksliniekam, gan inženierim ir daudz izaicinājumu, bet lielākie šķeršļi ir tieši radošie. Ar informāciju piesātinātajā mūsdienu pasaulē bieži ir grūti izdomāt ko jaunu - sāc apšaubīt pats savu ideju vērtību, jo šķiet, ka viss jau bijis. Tas brīžiem rada iekšēju neticību sev un saviem spēkiem.
Domāju, ka šāda problēma ir daudziem radošiem cilvēkiem, tāpēc galvenais ir turpināt darboties. Skatoties atpakaļ, nākas secināt, ka vislabāk ir strādājušas idejas, par kurām pašam kādā brīdi ir bijušas iekšējas šaubas.
 
Kuras izglītības ceļā apgūtās prasmes pielieto darbā? Kādas īpašības nepieciešamas veiksmīgam gaismu māksliniekam.
Skolā un augstskolā gūtā izglītība ir zināšanu un pieredzes pamats. Ļoti liela nozīme ir arī pašizglītībai. Mūsdienās internetā var atrast neidomājamu daudzumu informācijas, vien jāprot likt to lietā. Domāju, tā ir teju visās sfērās - amatu iespējams labi apgūt tikai reāli darot un paralēli turpinot izglītoties.
 
Kā neļaut rutīnai pārņemt sevi? Kā padarīt katru dienu interesantu? Vai Tev vispār mēdz kļūt garlaicīgi?
Kāds gudrais reiz teicis: “Ja izvēlies darbu, kas tev patīk, nav ne dienu jāstrādā!” Šis laikam ir mans gadījums. Pat, ja kādreiz uznāk nogurums un apnikums, nākamajā dienā tas jau ir pārgājis un esmu gatavs turpināt darboties.
Vēl man ļoti svarīgs ir humors - tas palīdz gan pārvarēt stresu, gan izvairīties no rutīnas.
 
Kā pavadi brīvo laiku? Kādi ir Tavi hobiji?
Man ļoti svarīgi pavadīt brīvo laiku ar ģimeni un draugiem.
Patīk aktīva atpūta - vasarā riteņbraukšana, wakeboard, SUP, bet ziemā kalnu slēpošana. Pirms pāris gadiem izmēģināju hokeju, iepatikās, un tagad spēlēju amatieru līgā.
 
 
Kas ir dziesma, kuru pēdējo noklausījies? Vidoklips? Apmeklēts koncerts/ pasākums? Spilgtākais pēdējā laika iespaids.
Šis gads noteikti visiem paliks atmiņā ar mazo koncertu un pasākumu skaitu. Kā skatītājs šogad vēl neesmu apmeklējis nevienu koncertu.
No pagājušā gada koncertiem visvairāk atmiņā palikuši Muse un Rammstein, gan tāpēc, ka patīk abu grupu mūzika, gan tāpēc, ka abas šis grupas savām pasaules turnejām izraudzijušās mūsu ražotos gaismekļus.
 
Vai ir kas tāds, par ko sapņo, Tavas jomas “Everests”?
Manuprāt, būtiski šos “Everestus” nospraust aizsniedzmā attālumā, bet, pietuvojoties mērķim, radīt jaunus izaicinājumus, lai būtu dzinulis darboties.
 
Nobeigumā, lūdzu, dod padomu jauniešiem, kas vēlas strādāt mūzikas/ pasākumu industrijā?
Jāsaprot, ka šī noteikti nav vieglākā no profesijām. Jāiegulda daudz darba un laika, bet gandarījums par paveikto liek aizmirst grūto procesu - katra projekta labā pēcgarša dod spēku sākt jaunus darbus.
 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!