Latvijā pirmo reizi izrādīs ASV dokumentālo filmu Brīvību ģitārai

Raksta attēls - Latvijā pirmo reizi izrādīs ASV dokumentālo filmu Brīvību ģitārai Foto: istockphoto.com

10.03.2015 / Parmuziku.lv

Dokumentālās filmas pamatā ir stāsts par to, kā rokmūzika veicināja aukstā kara beigas.

11. martā plkst. 17:30 kinoteātrī Splendid Palace notiks ASV dokumentālās filmas Brīvību ģitārai (Free to Rock) pirmā Eiropas pirmizrāde un vienīgais seanss Latvijā, ko rīko Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā. Filma tapusi desmit gadu garumā un vēsta par rokmūziku kā brīvības izpausmes veidu komunisma bloka valstīs, un tās lomu dzelzs priekškara krišanā. Pēc filmas seansa sekos saruna ar filmas veidotājiem.

Tests

Filmu Brīvību ģitārai ir producējuši Grammy muzejs, Rokenrola slavas zāle un Stasa Namīna centrs Maskavā ar ASV valdības atbalstu. Tās režisors Džims Brauns ir četru Emmy balvu ieguvējs. Filmas pamatā ir stāsts par to, kā rokenrols veicināja dzelzs priekškara krišanu un totalitāro sistēmu sabrukumu. Jauniešus, kas dzīvoja laikā starp 1955. – 1991. gadu, amerikāņu rokenrols iedvesmoja iestāties pret komunisma režīmu. Filmā atainotie notikumi risinās Rīgā, Maskavā, Berlīnē, Ļeningradā, Prāgā un Budapeštā. Savus viedokļus pauž desmitiem politiķu, valsts vadītāju, mūziķu un aktīvistu no bijušās PSRS, Austrumeiropas valstīm un ASV.

Filmas idejas aizsākums ir tās producentu Daga Jegera un Nika Binklija sarunas ar Latvijas mūziķiem Pitu Andersonu un Valēriju Saifudinovu (patlaban dzīvo ASV) par rokenrola nozīmi cilvēkiem, kas dzīvoja aiz dzelzs priekškara. Līdz ar to filmā ir dokumentēti vairāki notikumi, kas norisinājās Latvijā – kā pāri Baltijas jūrai nelegāli tika ievesti mūzikas ieraksti un tirgoti melnajā tirgū, PSRS pirmās rokgrupas The Revengers izveide Rīgā, pirmo padomju laika elektrisko rokģitāru veidošana Rīgā mājas apstākļos un to pārdošana pagrīdē. Tāpat no Latvijas filmā ir intervēti Vaira Vīķe – Freiberga, Ojārs Kalniņš, mūziķi Pits Andersons un Valērijs Saifudinovs, kā arī atspoguļota Dziesmotā revolūcija Baltijas valstīs.

Filma tiks rādīta angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā. Filmas ilgums - 62 minūtes. 

Filmas pirmizrādei sekos saruna par filmā atspoguļotajiem notikumiem kopā ar filmas producentiem un idejas autoriem Dagu Jegeru un Niku Binkliju, mūziķi Pitu Andersonu un Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Ojāru Kalniņu. Sarunu vadīs žurnālists Pauls Raudseps. Saruna notiks angļu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Par godu filmai dienas noslēgumā, plkst. 21:00, notiks Pita Andersona un grupas The Swamp Shakers koncerts. Pasākums notiks Latvijas 1. Rokkafejnīcā, Mārstaļu ielā 2/4, Vecrīgā. Ieeja brīva, uzrādot filmas biļeti. Visiem pārējiem ieejas maksa –  3 EUR.

Filmas Brīvību ģitārai pirmizrādi Latvijā organizē fonds atvērtai sabiedrībai DOTS sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā, Nacionālā kino centra un Kultūras ministrijas atbalstu. 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!