10 rakstnieki, kuri iedvesmojuši populāro mūziku

Raksta attēls - 10 rakstnieki, kuri iedvesmojuši populāro mūziku Attēlā: Antons Lavejs un Dž. R. R.Tolkīns, Publicitātes foto kolāža

12.02.2017 / Aiga Leitholde

Piedāvājam iepazīties ar rakstniekiem, kuri vārdos spējuši iekapsulēt laiku un sajūtas - laikmeta liecības vai fantāzijas pasaules krāšņumu, iedvesmojot mūziķus uz jaunradi un veicinot pat atsevišķu mūzikas žanru attīstību.

Džons Ronalds Rūels Tolkīns

Angļu rakstnieka Džona Ronalda Rūela Tolkīna fantastiskie darbi iedvesmojuši "Led Zeppelin", "Black Sabbath", prog rokgrupu "Rush". Tolkīns ir ļoti svarīgs iedvesmas avots tieši smagās mūzikas radītājiem - portālā metalstorm.net atrodams garš albumu saraksts, kuros ir atsauces uz Tolkīna darbiem - vieni apdzied rakstnieka radītos varoņus, citi izmanto Tolkīna radīto elfu valodu.

Viljams Barouzs

Amerikāņu rakstnieks Viljams Barouzs ir viens no mūziķu kulta rakstniekiem ne vien Bītņiķu paaudzei. Rakstnieka dzīve bija ekscentriska, bet darbi - brīvdomīgi un atklāti, stāstot par narkotiku atkarību, homoseksuālismu. Leģenda vēsta, ka jēdziens "Heavy metal"  ir ņemts  no Barouza romāna "The Wild Boys". Savukārt Deividu Boviju šis romāns iedvesmojis Ziggy Stardust tēlam.

Džeks Keruaks

Amerikāņu rakstnieku Džeku Keruaku Latvijā pazīsts galvenokārt kā romāna "Ceļā" autoru, bet viņš ir arī viens no svarīgākajiem no bītņikiem - dzejniekiem, kas 50-to gadu Amērikā ballējās džeza klubos. Mūziķi iedvesmojās no Keruaka teksta brīvā plūduma un rakstnieku aizrāva džeza intensitāte, mūziķu savstarpējā komunikācija.

Čārlzs Bukovskis

Lai gan amerikāņu rakstnieks un dzejnieks Čārlzs Bukovskis savos darbos apraksta ar uzdzīvi saistītas tēmas, kas ļoti labi rezonē ar popkultūras vērtībām, un tiek pieskaitīts pie bīniķu paaudzes, rakstniekam ar populāro mūziku bija distancētas attiecības. Piemēram, "U2" viņš bija liedzis sava darba izmantošanu. Bukovskim labāk patika J.S. Bahs un Ž.Sibeliuss. Bukovski kā vienu no saviem lielākajiem iedvesmas avotiem sauc, piemēram, Toms Veits.

Jānis Joņevs - "Jelgava 94"

Romānā "Jelgava 94" rakstnieks Jānis Joņevs apraksta mūsu neseno pagātni - 90-to gadu jauniešu iepazīšanos ar rietumu populāro kultūru, pašu pirmās muzikālās gaitas un ar alternatīvo kultūru saistītās blaknes. Grāmatā sevi atpazīst klausītāji, mūziķi un arī tie, kas piedzīvojuši 90-tos. 2016. gada vasarā tika izrādīta romāna adaptācijā tapusi izrāde.

Jānis Joņevs - "Jelgava 94" Attēlā: Jānis Joņevs, publicitātes foto.

Hermanis Melvils - "Mobijs Diks"

Hermaņa Melivila eposs "Mobijs Diks" aizved lielā vaļa medībās, bet patiesībā ir stāsts par cilvēka zemapziņas dzīlēm. "Mobijs Dick" ir atrodamas arī "Led Zeppelin" repertuārā, bet viena no granziozākajām interpretācijām ir izdevusies amerikāņu smagā metāla grupai "Mastodon".

Antons Lavejs

Mistiķis, rakstnieks un mūziķis Antons Lavejs, tajā skaitā arī "Sātana Bībeles" autors, iedvesmojis smagā metāla izpildītājus, kurus uzrunāja Laveja darbu tumšā estētika, kas provocēja un šokēja tolaik vēl konservarīvos klausītājus. Pazīstamākie muzikālie darbi, kurus iedvesmojis Lavejs, atrodami Merlina Mesona un Ozija Osborna diskogrāfijā.

Džordžs Orvels

Džordža Orvela daiļrade, īpaši viņa romāns "1984", vēstot par nevienlīdzību, dubultmorāli, ir idevesmojis dažādos stilos muzicējošas grupas, sākot ar Deividu Boviju, pankiem "Dead Kennedys", kā arī "Muse" un "Radiohead". "Pink Floyd" uz romāna "Dzīvnieku Ferma" balstījuši savu 1977. gada albumu "Animals".

Andrejs Pumpurs - "Lačplēsis"

Andreja Pumpura poēma "Lāčplēis" iedvesmojusi dažādu laiku komponistus. 1988. gada Zigmāra Liepiņa un Māras Zālītes rokopera "Lāčplēsis" uz skatuves pulcēja tā laika spēcīgākos vokālistus, kuru sniegums vēl joprojām ir sava kvalitātes etalons mūsdienu populārās mūzikas izpildītājiem.

Mihails Bulgakovs

Mihaila Bulgakova ģeniālais darbs "Meistars un Magarita" iedvesmoja Miku Džegeru pielaikot Mefistofeļa tēlu dziesmā "Sympathy For The Devil". Savukārt Petija Smita albuma "Banga" tituldziesmā apdzied Poncija Pilāta uzticamo suni. Šo pašu tēmu dziesmā "Pilate"  apdzied rokgrupa "Pearl Jam". Bet "Franz Ferdinant"  dziesmā "Love&Destroy" apdzied Margaritas ceļojumu uz Valpurģu nakts ceremoniju.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!