Labākās debijas Latvijas mūzikā cauri gadiem

Raksta attēls - Labākās debijas Latvijas mūzikā cauri gadiem 2014. gada Labākā debija - grupa Carnival Youth, Foto: Dace Blūma

30.11.2015 / Aiga Leitholde

Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas nominācijas "Labākā debija" retrospekcija. Daži mūziķi uzvarējuši pat vairākkārtēji!

2016. gada 15.martā Latvijas Nacionālajā operā un baletā īpašā ceremonijā jau 20. reizi tiks pasniegtas Mūzikas ierakstu gada balvas Zelta Mikrofons. 18 gadus Latvijas Mūzikas ierakstu gada balva tiek pasniegta arī nominācijā Labākā debija, turklāt ir mūziķi, kas šajā nominācijā ir uzvarējuši pat vairākas reizes dažādos grupu sastāvos! Sagaidot jubilejas Zelta Mikrofonu, piedāvājam atskatīties uz visiem Labākās debijas titula ieguvējiem. 

1997. Herlis

Grupas Herlis pirmsākumi meklējami 1991. gadā Jelgavā un  tā izpildīja alternatīvo roku. Izdevuši divus albumus Īrisa Zieds (par kuru saņēmuši Labākās Debija atzinību) un Dzeltenā. Vēlāk Herlis nomainīja nosaukumu uz Citruss. 2014. gadā Herlis līderis Ilvars Jansons ir piedalījies grupas Indygo Unplugged sesijā Koka Rīgā.  Herlis basģitārists Uģis Jaunslavietis pazīstams arī kā grupas Huskvarn dalībnieks. Bundzinieks Alvils Cedriņš šajā laikā apguvis operedziedāšanu.

1998. Agnese

1998. gadā par Labāko debitanti tika dziedātāja Agnese ar dziesmu Par lietām, kuras tā ar nekad nepāriet no debijas albuma Samts un smilšpapīrs. Albums tapis kopā ar Aināru Mielavu. Iepriekš Agnese bija sadarbojusies ar Arni Medni projektā Amber Blues, piedalījusies Imanta Kalniņa dziesmu albumos, dziedājusi grupā Newly Made Band. 2001. gada sākumā bijusi elektroniskās mūzikas projektā ar Andri Baronu un Gustavu Terzenu. Izdevuši albumu Not For Sale. Šobrīd Agnese dzīvo ASV, par viņas muzikālām gaitām nav informācijas. 

1998. Agnese

1999. Time after Time

Gada debiju Time after Time saņema par pašu vārdā albumu. Grupa izpildīja acid-jazz (džeza, soulmūzikas, fanka un disko sakausējumu) un mūziķu profesionalitāte ļāva viņiem iekļauties dažādu formātu pasākumos. Grupas pastāvēšanas laikā izdevuši četrus albumus. Šobrīd visi grupas mūziķi joprojām ir pamanāmi un aktīvi profesionāļi - Deniss Paškēvics ar solo projektiem, Ingars Viļums Prāta vētras sastāvā. Kārlis Lācis - raksta mūziku teātrim, strādā ar dažādiem solisiem, tostarp Intaru Busuli. Busuļa grupā ir arī Gints Pabērzs un Kaspars Zemītis (viņš arī ģitātas virtuozu projekta dalībnieks). Bundzinieks Mārtiņš Linde spēlē dažādās grupās, piemēram, Zodiac.

2000. Linda Leen

Nomināciju Labākā debija 2000. gadā dziedātāja Linda Leen saņēma par debijas albumu Let's go insane. Jau ar savu debiju dziedātāja ir bijusi spoža un pamanāma. Linda Leen pārvalda dažādus muzikas stilus, sadarbojas ar vistalantīgākajiem profesionāļiem, labprāt maina savu vizuālo tēlu, iepriecina ar grandioziem vai neierasta formāta koncertiem. Dziedātājas diskogāfiju veido pieci albumi un trīs koncertieraksti DVD. 2015. gadā plašākai publikai Linda Leen uzstājās Krastu Mačs, Rīgas svētku ietvaros.

2001. The Mundane

2001. gada Labākie debitanti bija grupa The Mundane ar dziesmām In You un Nav viegli būt tev no grupas pirmā  albuma Klaji Meli. Tukumnieki The Mundane 2000. gadu sākumā ieguva lielu popularitāti. Grupas sastāvā bija vokālists Gatis Zaķis, basģitārists Mārtiņš Zaķis, ģitārists Kristaps Andiņš un bundzinieks Dagnis Neilands. Grupa atpazīstamību veicināja radio SWH raidījumS Priekšnams. The Mundane ir iesildījuši grupu Placebo. Vēlāk 2011. gadā uzstājušies festivālā Positivus. Šobrīd Gatis Zaķis ir viens no pieprasītākajiem skaņu režisoriem, kurš dzirdams uz skatuves arī grupas Instrumenti sastāvā. Bet bundzinieku Dagni Neilandu šobrīd var dzirdēt grupā Tehnikums.

2002. KUBA

Instrumentālo grupu Kuba 2000. gada beigās izveidoja mūziķi Arnis Račinskis, Jānis Žilde, Mareks Ameriks, Toms Ostrovskis un Gonzo jeb Martinez Gonzalez. Uzvaru nominācijā Labākās Debija grupai atnesa albums 15 Episodes of Kuba. Šobrīd mūziķi Jānis Žilde, Mareks Ameriks, Toms Ostrovskis spēlē grupās Satellites LV , Arnis Račinskis grupā Laika Suns. Bet Mārtiņš Strautnieks (Gonzo) darbojas elektroniskās mūzikas projektos, piemēram, kopā ar Gas of Latvia.

2003. Cosmos

Vokālās grupai Cosmos debijas albums Cosmos  sastāvēja no visiem zināmām latviešu komponistu dziesmām, kas bija aranžētas a capella sastāvam. Albums atnesa Labākās Debijas titulu, tā arī Zelta diska statusu un lielu atpazīstamību. Šogad Cosmos bija dzirdami VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku noslēguma koncertā.

2004. Hospitāļu iela

Grupai Hospitāļu iela par Labākās debijas titulu atnesa albums Pilnmēness (regeju latviešu valodā), kura dziesmas Par pogu, Sinepes (par Raimi), Par kiosku ir kļuvušas par mūsdienu latviešu neatkarīgās mūzikas klasiku. Hospitāļu iela savas pastāvēšanas laikā kopā izdevusi trīs studijas albumus un vienu koncertierakstu. Šobrīd grupas līderis Edgars Šubrovskis ir grupas Ansamblis Manta dalībnieks, kā arī uzstājas duetā ar Sniedzi Prauliņu.

2005. Borowa MC

Albums latgaļu valodā Trepis Iz Nakurīni savā debijas gadā raisīja lielu rezonansi un viedokļu dažādību. Grupai simpatizēja stilistisks eklektisms - albumā bija gan roka, gan repa dziesmas un arī tautas mūzika. 2007. gadā tika izdots OTRS albums. Šobrīd Borowa MC nav aktīvi. Ingars Gusāns veiksmīgi darbojas solo projektā Sovvaļnīks.

2006. Sergejs Jēgers

2006. gada Labāko Debiju tiek atzīts kontratenors Sergejs Jēgers ar albumu AVE MUSICA. Albumā iekļauti Hendeļa, Gluka, Mocarta, Kačīnī radītā mūzika. Jēgeram ir bijusi muzikāla sadarbība ar komponistu Raimondu Tigulu, saksofonistu Arti Gāgu. Un tomēr Sergejs Jēgers pazīstamāks būs akadēmiskās un klasiskās mūzikas cienītājiem. Viņš izpilda baroka laika mūziku, ir dzirdams garīgās mūzikas koncertos. 

2006. Sergejs Jēgers

2007. Artis Gāga

Par etno džeza albumu Muzikālās Impresijas: Zīmējumi Debesīs 2007.gadā nominācijā Labākā Debija par labāko tiek atzīts saksofonists Artis Gāga. Mūziķis sevi neierobežo stilos - ir komponējis gan teātra un filmu, gan akadēmisko mūziku. Šobrīd Gāga strādā pie jauna latviešu tautasdziesmu apdaru albuma.

2007. Artis Gāga

2008. Rihards Zaļupe

Albumā Marimba Dance Riharda Zaļupes kompozīcijas dažādiem sastāviem izpilda gan Raimonds Petrauskis, gan Valsts Akadēmiskais koris Latvija, soliste Kristīne Gailīte. Rihards Zaļupe ir apveltīts ar milzīgām darbaspējām, savas idejas realizējot dažādos mūzikas stilos un sasatāvos. 2015. gada lielākais notikums - Zaļupes simfonijas Namejs pirmatskaņojums.

2009. Instrumenti

Duets Instrumenti 2009. gada Labāko Debiju saņēma par mazalbumu Pandemiya un singlu Apēst Tevi. Sākumā mūziķiem visnotaļ labi izdevās radīt intrigu par to, kas slēpjas zem pandu maskām. Labāk ieklausoties, protams, iesaistītos varēja atpazīt pēc viņu balsīm. Jānis Šipkēvics un Reinis Sējāns, piedzīvojuši lielisku karjeru Cosmos sastāvā, to turpināja kā Instrumenti.

2010. Xylem Trio

Xylem Trio apvienojušies sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe, saksofonists Oskars Petrauskis un taustiņinstrumentālists Raimonds Petrauskis. Viņu radīto un izpildīto mūziku var apzīmēt kā crossover, kas nozīmē dažādu stilu sajaukumu.  Xylem Trio albums In The Mood of Giya Kancheli  tika novērtēts kā 2010. gada Labākā Debija. Šobrīd visi mūziķi ir aktīvi dažādu projektu dalībnieki.

2011. Elizabete Balčus

Mazalbums Wooden Horse 2011. gada Labākā Debija titulu atnesa dziesminiecei Elizabetei Balčus. Viņas mūziku varēja nodēvēt par baroka popu, Elizabetes zemās balss, dziedāšanas veida un performances graciozotātes dēļ. 2015. gadā Elizabete savā muzikālajā daiļradē kļūst arvien eksperimentālāka un elektroniskāka. Novembra vidū mūziķe ar panākumiem uzstājās Viļņas mūzikas nedēļā. Paralēli notiek darbs studijā pie jaunā albuma.

2012. Sus Dungo

Sus Dungo sava sievišķīgā, talantīgā sastāva un muzikālo ideju dēļ ātri iemantoja mediju uzmanību. Lai gan grupas pirmsākumi meklējami jau 2008. gadā, debijas albums Rasā pēdas iznāk tikai 2012., sagādājot grupai titulu Labākā Debija, kā arī aizvedot koncerttūrēs Eiropā. 2015. gadā viss turpinās - Sus Dungo izdevušas otro albumu Down the River, aizvadījušas Latvijas un Eiropas koncerttūri, kā arī kļuvušas pamanāmas ar saviem solo un blakus projektiem.

2013. Up

Pievilcīga balss, neierasts elektronisks skanējums. Up jeb dziedātājas Agneses Uplejas un producenta Kaspara Ansona kopā ierakstītais albums Sirens tika atzīts par 2013. gada Labāko debiju. Ansons mums ir sen zināms producents, bet Agneses Uplejas vārdu daudzi dzirdēja primo reizi. Viņa joprojām saglabā savu noslēpumainību, UP jaunākais veikums dziesma Princese būs iekļauta Radio NABA veidotajā oriģināldziesmu izlasē ar Aspazijas dzeju.

2014. Carnival Youth

Grupas debijas albumu No Clouds Allowed kā Labāko Debiju ir novērtējuši ne vien pašmāju eksperti, bet arī Eiropas Komisijas programma Radošā Eiropa, Carnival Youth apbalvojot kā European Border Breakers. 2015. gadu aizvadījuši koncerttūrēs, Carnival Youth ir uzsākuši darbu pie otrā albuma ieraksta.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!