Kurās dziesmās latviešu mūziķi dzied par citiem latviešu mūziķiem?

Raksta attēls - Kurās dziesmās latviešu mūziķi dzied par citiem latviešu mūziķiem? Ekrānšāviņš no video Ak tu dieniņ! (Aktu dieniņa)

13.04.2017 / Aiga Leitholde

Uz šo jautājumu atbilde nenāk viegli.

Atsauces un citāti arī mūzikā palīdz izteikties īsāk, radīt noteiktas asociācijas un daudznozīmību – radīt stāstu. Ārzemju populārajā mūzikā atsauces uz konkrētām personām ir ierasta lieta. Vai latviešu mūziķi arī savās dziesmās piemin citus latviešu mūziķus? Šo dziesmu nav daudz.

Hospitāļu iela – Sinepes (Par Raimi)

“Sinepes (Par Raimi)” ir viena no grupas “Hospitāļu iela” populārākajām dziesmām, kuru iedvesmojis reāls notikums no Raimonda Lagimova jeb Dambja dzīves. “Festivālā “Sinepes un medus” Raimodam pakaļ staigāja kāda meitene, kura beigu beigās apvainojās un nāca klajā ar frāzi "Raimi, tu nekad vairs nebūsi laimīgs, " stāsta dziesmas autors Edgars Šubrovskis.

7 pieauguši vīrieši – Sauciet

Leģendārās grupas “7 pieauguši vīrieši” albums “Tik Septiņi Cik Mēs Esam” ir bagātīga atsauču un epitetu vācelīte, ko iedvesmojusi pašmāju populārā mūzika. No visām dziesmām “Sauciet” ir viskonkrētākā: “Ja Tu mani sauksi par Raimondu Paulu, es tevi saukšu par Margaritu Vilcāni.”

A Pie mums Jelgavā – Normunds Rutulis

2010. gadā  asprātīgais muzikālais kolektīvs “A Pie mums Jelgavā” no Jelgavas iekaroja radio ēterus ar Duck Sauce hita “Barbra Streisand” versiju, kuru veltīja latviešu dziedātājam Normundam Rutulim.

Gustavo - Ak tu dieniņ! (Aktu dieniņa)

Reperis Gustavo vairākās kompozīcijās pieminējis citus mūziķus. Vispoētiskākā atsauce “Lēnām šaudos kā pa stīgām Virgas pirksti, meklējot to dzirksti vai acu kontaktu”  izskan dziesmā “Ak tu dieniņ! (Aktu dieniņa)”, kas stāsta par bezrūpīgu naksniņu kādā savulaik populārā Rīgas naktslokālā. Virga - ģitārists Ainars Virga, kurš sevi pierādījis kā spilgts roka solo ģitārists.

ansis & Oriole pied. Edavārdi - Reparācijas

Kad reperis Gustavo mainīja vārdu uz Arstarulsmirus, viņš mums radīja jaunu mēles mežģa precedentu. Kompozīcijā “Reparācijas” uz šo faktu norāda reperi ansis un Edavārdi: “ Zīmes nav, bet skats ir drūmāks kā bardaks pēc cīņas. Tik tumšs, ka plāns ir mums izlasāms grūtāk kā Arstarulsmirus”.

Edgars Liepiņš  - Trīs Runči

Aktiera un dziedātāja Edgara Liepiņa, kurš publikai zināms arī kā Hugo Diegs, repertuārā vispopulārākā dziesma bija “Trīs Runči”. Teksta autors ir Valdis Artavs un dziesmā tiek pieminēti aktieri Harijs Liepiņš un Ģirts Jakovļevs, kā arī operdziedātājs Kārlis Zariņš:  “Es biju pirmais tenors, vairs kaķiem tāda nav, uz jumta dāmu bariņš man allaž bija klāt. Nudien, pat Kārlis Zariņš tā nespēj uzdziedāt.”

Rīgas Modes – Linda Leen

2016. gada "Rīgas Modes" albumā "Fantastiski" ir dziesma "Linda Leen". Sākotnēji nemaz nebija paredzēts Lindai Leen veltīt dziesmu – šāds nosaukums dziesmai tika dots spontāni, pēdējā brīdī.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!