Septembrī 16. reizi Liepājā notiks ērģeļmūzikas festivāls

Raksta attēls - Septembrī 16. reizi Liepājā notiks ērģeļmūzikas festivāls Publicitātes foto

06.09.2017 / Parmuziku.lv

Šogad festivāls notiks jau sešpadsmito reizi.

No 14. līdz 30. septembrim klausītāji tiks gaidīti koncertos gan Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, kas lepojas ar pasaulē unikālām ērģelēm, kurās ir vairāk kā 7000 stabuļu, gan Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē, gan Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā. Koncertu biļetes jau šobrīd iespējams iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un internetā.

Festivāla atklāšanas koncerts “Jubilate Deonotiks, 14. septembrī plkst. 19.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. Šajā koncertprogrammā apvienojušies Latvijas un Igaunijas mūziķi, lai kopīgiem spēkiem šajā trauksmainajā laikā klausītājiem ļautu rast mieru mūzikā un kaut uz mirkli apstāties un ieklausīties skaistumā. V.A. Mocarta, J.S. Baha un F. G. Hendeļa skaņdarbus, arī S. Franka aizkustinošo Panis Angelicus un E. L. Vēbera Pie Jesu atskaņos dzirkstošais un skanīgais Marlēnas Keines soprāns un viesis no Igaunijas - kontrtenors Ka Bo Čans, muzicējot kopā ar vienu no izcilākajām latviešu flautistēm - Ditu Krenbergu un virtuozo ērģelnieci Lieni Andretu Kalnciemu.

Tālāk sekos koncerts „Mūzika stīgām un stabulēm” Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē 17. septembrī plkst. 17.00. Čells sava samtainā tembra dēļ tiek dēvēts par mūzikas instrumentu karali un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra paspārnē jau septiņus gadus pastāv čellu grupas ansamblis ar nosaukumu "Čellu DREAM TEAM". Jaunajā koncertprogrammā ansamblis sadarbojas ar Lielās mūzikas balvas laureāti, ērģelnieci Kristīni Adamaiti. Programmas ietvaru veido garīgā mūzika - J.S.Baha Fantāzija ērģelēm solo un R. Dubras “Lux confessionis”, bet koncerta centrālie skaņdarbi ir apjomīgais M. Zariņa Koncerts ērģelēm un čellistu ansamblim, kā arī publikas iemīļotā argentīniešu komponista A.Pjacollas cikls "Gadalaiki Buenosairesā". Koncertā iekļauts arī jaundarbs - zviedru flautista, komponista un džeza pianista Hokana Sundina kompozīcija.

Piektdien, 22. septembrī plkst. 19.00 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē notiks koncerts ”Sarunas ar dzimteni”. Koncerta nosaukums izsaka paša programmas būtību. Šeit apvienojušies mūziķi, kas dzīvo dažādās pasaules malās. Vēlreiz Kristīne Adamaite pie ērģelēm, soprāns Ieva Parša, latviešu čellists ko Kanādas Juris Ķeniņš un saksofonists Artis Sīmanis par programmas “mugurkaulu” izvēlējušies Parīzes konservatoriju absolvējušā un lielāko daļu sava mūža Kanādā pavadījušā komponista Tālivalža Ķeniņa trio “Adagio un fūga”, kā arī viņa dziesmu “Tālā dārza putns”. Vēl ārpus Latvijas rakstošos komponistus pārstāvēs Lolita Ritmane no ASV ar jaundarbu, rakstītu tieši šim projektam. Latviju programmā pārstāvēs Rihards Dubra ar skaņdarbu, kurā izmantoti Broņislavas Mārtuževas dzejas fragmenti (pirmatskaņojums). Kā atcere komponistam Pēterim Plakidim izskanēs viņa dziesma “Sarkanā svece”. Programmā iekļauta arī šā gada jubilāra Ērika Ešenvalda skaņdarbs saksofonam un ērģelēm Adoremus in Aeternum kā arī Alfrēda Kalniņa, Aldoņa Kalniņā un Jāņa Ivanova mūzika.

Sestdien, 23. septembrī plkst. 13.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē fetivāls gaida mazos klausītājus ar ģimenēm koncertā “Lauvēns pasaules lielākās ērģeles gāja meklēt!” Tas būs muzikāls stāsts mazajiem klausītājiem par to kā Liepājas ģerboņa lauva gāja meklēt pasaules lielākās ērģeles. Lauvēns atcerēsies un pastāstīs stāstus, ka ērģeles ir instruments, ko spēlē gan ar rokām ,gan ar kājām un ka tajā ir daudz stabuļu! Meklējot vislielākās ērģeles lauvēns satiks vistu, dzeguzi, gulbi, ziloni, kalnu karali, dosies

uz Angliju, Itāliju, un atgriezīsies Liepājā. Skan K. Sen-Sansa, J.S. Baha, Ž. F. Ramo, E Grīga, D. Šostakoviča, V.A. Mocarta u.c. skaņdarbus atskaņos ērģelniece Larisa Carjkova kopā ar vijolnieku Juriju Savkinu, savukārt lauvas lomā iejutīsies Ceļojošā leļļu teātra “Maska” aktieris Pētris Trups. Uz šo koncertu par ieejas biļeti kalpos arī paša radīts zīmējums, dzejolis, stāsts, skaņdarbs vai pasaka par mūzikas tēmu.

Festivāls turpināsies ar koncertu “Satikšanās” 28. septembrī plkst. 19.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. Tajā ar Liepāju un tās slaveno vēsturisko instrumentu satiksies divas izcilas Lietuviešu mūziķes, kas ieguvušas gan visaugstākos savas valsts apbalvojumus mūzikā, kā arī starptautisku atzinību - ērģelniece Renata Marcinkute Lezjē un soprāns Asta Krikšķjunaite. Lezjē koncertē gan kā soliste, gan dažādos kamer sastāvos, gan kopā ar simfoniskajiem un kamerorķestriem. Viņa regulāri tiek aicināta uzstāties ērģeļfestivālos visā pasaulē, ir pazīstama kā daudzu starptautiksu ērģelnieku konkursu žūrijas locekle. 2015. gadā mūziķe ieguva Lietuvas prezidentes D. Grībauskaites balvu par ieguldījumu Lietuvas kultūrā. Savukārt Astas Krikšķjunaites repertuārā ir vairāk nekā 80 operu lomu un vairāk kā 300 kamerdarbi. Viņas skatuves partneru vidū ir J. Menuhins, M.Rostropovičs, P. Megi, A. Mustonens, K. Pendereckis, J. Domarks, S.Sondeckis, M. Pitrens u.c. Soliste ir izlaidusi vairākus audio un video ierakstus, tajā skaitā BBC (Lielbritānija). Duetā abas mūziķes atskaņos J.S. Baha, K.M. Čurļoņa, B. Dvarjona, V.A. Mocarta, R. Dubras un G. Forē skaņdarbus.

29. septembrī plkst. 18:00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē viesosies ērģelniece Ilona Birģele kopā ar elektriskās ģitāras spēles meistaru Armandu Alksni, lai komponista Uģia Prauliņa 60 -tjā jubilejas gadā atskaņotu viņa koncertu ērģelēm un elektriskajai ģitāraiDialogi. Armands Alksnis daudziem pazīstams kā kādreizējais slavenās grupas “CREDO” ģitārists, kurš joprojām ierindojas starp Latvijas labākajiem sava amata brāļiem. Līdzās ģitāras spēlei, Alsknis ir arī dziesmu un instrumentālo skaņdarbu autors, ko varēs dzirdēt arī koncertā Liepājā. Ilona Birģele regulāri muzicē Rīgas Domā un visā Latvijā, atskaņojot solo programmas. Sadarbojas ar koriem un ievērojamiem solistiem Latvijā un ārpus tās. I.Birģele vada vairākus nozīmīgus projektus, kuru mērķis – popularizēt un attīstīt ērģeļmākslas kultūru Latvijā.

Festivāls noslēgsies 30. septembrī plkst. 18:00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē ar koncertuZiemeļu ceļojums” ko piedāvā ērģelnieks no ASV Džeimss D.Hiks. Šo koncertu 28. spetmebra vakarā plkst. 18.00 varēs klausīties arī Kuldīgas Sv Katrīnas baznīcā. Džeims D. Hiks vairāku gadu garumā pastiprināti pētījis un interesējies par Ziemeļvalstu ērģeļmūziku. Rezultātā ierakstīti seši mūzikas diski dažādās Zviedrijas un Somijas baznīcās, veidojot ierakstu albumu un koncertu sēriju „Ziemeļu ceļojums”. Tajā ērģelnieks ieskaņojis gan jaundarbus, ko pasūtījis vadošajiem Ziemeļeiropas komponistiem, gan līdz šim nezināmas, neatklātas iepriekšējo gadsimtu kompozīcijas, kas nekad līdz šim mūzikas ierakstos nav fiksētas.

Liepājas ērģeļmūzikas festivālu iedibināja 2002. gadā Liepājas pašvaldība sadarbībā ar pilsētas ērģelnieku Lotaru Džeriņu ar mērķi pievērst uzmanību pilsētas lepnumam – Sv. Trīsvienības katedrāles vēsturiskajām baroka ērģelēm, kurām ir 131 reģistrs, 4 manuāļi un vairāk nekā 7000 stabuļu. Kopš 1912. gada tās ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kuras saglabājušās savā sākotnējā izskatā un nav pārbūvētas.

Biļetes uz festivāla koncertiem jau šobrīd iespējams iegādāties Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Skolēniem, studentiem, skolotājiem, pensionāriem un invalīdiem ir atlaides.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!